LumeaLive.com » Stiri din sport » VIDEO Astra – Genk 2-2. Giurgiuvenii rămân în cursa pentru optimile UEL. Budescu, gol fantastic

budescu

Sursa foto: uefa.com

Astra păstrează șanse mari la o calificare în optimile Europa League, după ce a remizat, 2-2, pe teren propriu, cu Genk. Returul are loc joia viitoare, în Belgia.

Campionii au început bine partida de la Giurgiu. Daniel Niculae a fost primul care a creat panică în careul belgienilor. Atacantul nu a reușit însă să tragă spre poartă, după o neînțelegere a apărării adverse (’3). Budescu a solicitat un penalty după un duel cu un adversar, însă arbitrul partidei a lăsat jocul să continue (’12). Teixeira și-a încercat și el norocul, dar fără a-i pune probleme lui Ryan (’15).

Contrar cursului jocului, oaspeții au deschis scorul prin Castagne, care a profitat de o greșeală în lanț a defensivei giurgiuvene (’25). Gazdele au cerut offside, însă arbitrul a fost de neclintit. Trossard a fost aproape de 2-0, după ce a șutat printre picioarele lui Lung Jr, dar portarul gazdelor a reușit să se redreseze și să stopeze mingea care se scurgea în plasă (’37).

Elevii lui Marius Șumudică au restabilit egalitatea pe tabelă pe finalul primei reprize. Budescu a marcat cu un șut violent, sub transversală, lăsându-l mască pe goalkeeper-ul advers (’43).

Astra a pornit ca din pușcă și în actul secund. Teixeira a trimis milimetric peste, din doar câțiva metri, după o fază superbă creată de colegii săi (’53). Ioniță nu a fost nici el mai norocos. Mijlocașul a șutat la o palmă de poartă din interiorul careului (’59). Belgienii au replicat prin Samatta, care a expediat o torpilă de la 18 metri, respinsă cu greu de Lung (’61).

Buș, scos după doar 17 minute!

Budescu a căutat “dubla”, dar a trimis puțin alături din lateral dreapta (’63). Șumudică l-a aruncat în luptă și pe Buș, dar l-a scos de pe teren după doar 17 minute, fiind nemulțumit de atitudinea jucătorului. Oaspeții au detonat bomba la Giurgiu pe finalul jocului. Trossard a punctat pentru 1-2, cu un șut din interiorul careului, fără speranțe pentru Lung, rămas fără reacție (’83).

Săpunaru a ratat o ocazie uluitoare în minutul 89. Lovitura de cap a fundașului a fost respinsă in extremis de portarul oaspeților. La reluare, Seto a reușit egalarea, după ce a trimis imparabil cu capul, din doar câțiva metri (’90). S-a terminat 2-2, astfel că soarta calificării se va decide în Belgia.