LumeaLive.com » Stiri din sport » VIDEO Măcel pe Arena Națională: FCSB – Sporting 1-5. Trupa lui Dică a ratat calificarea în grupele UCL

dica-ochi

FCSB a ratat calificarea în grupele Champions League, după ce a pierdut fără drept de apel returul cu Sporting, scor 1-5! Totuși, trupa lui Dică și-a asigurat prezența în grupele UEL.

După 0-0 la Lisabona, vicecampioana României spera să obțină calificarea în grupele UCL la București, însă calculele românilor au fost date peste cap de lusitani. Doumbia a deschis scorul în minutul 13, după o gafă în apărarea “roș-albastră”.

FCSB a reușit să egaleze prin Junior Morais, care a împins balonul în poarta goală, după o respingere în față a lui Rui Patricio la șutul violent al lui Alibec (’20). Piccini (’36) și Acuna (’40) au avut și ei golul în bocanc, dar Niță a intervenit excelent de fiecare dată.

Portughezii și-au asigurat calificarea în grupele celei mai importante competiții intercluburi în doar 4 minute. Acuna și-a luat revanșa pentru ratarea din prima repriză și a punctat pentru 1-2, după o ieșire hazardată din poartă a lui Niță (’60). Gelson Martins a amuțit tribunele cu un șut imparabil, la colțul lung (’64). Bas Dost a răsucit cuțitul în rana românilor, cu un gol marcat în minutul 75, după o nouă eroare în defensiva gazdelor.

Lusitanii nu și-au potolit setea de goluri. Battaglia a închis tabela, cu un șut din doar câțiva metri, după o apărare visătoare a vicecampioanei României!